Çim Alan Tesisi


Çim alan tesisi üç farklı yöntemle yapılmaktadır;
Birinci yöntem: tohumla çim alan tesisi
Çim alanlarının kurulmasında seçilecek olan çim türleri ve ekim zamanı büyük önem taşımaktadır. Tohum ekimi oldukça basit bir uygulama olmasına rağmen, düzenli ve doğru olarak yapılmazsa ekimden önce yapılan bir çok iş boşa gidebilir.
  çim tohumları çok küçük oldukları için tohum yatağının hazırlanmasında ve ekimlerde gereken özen gösterilmelidir. Bu amaçla çim yatağı 10 cm. Derinliğe kadar milli toprak ve yeterince organik madde içeren malzeme ile karıştırılarak hazırlanmalıdır.
             Elle veya makine yapılan ekimde ekimden önce silindir kullanılmalıdır. Tohum atıldıktan sonra 1 cm. Kalınlıkta kapak gübresi atılmalı ve tekrar silindirlenmelidir.
İkinci yöntem: hazır çim
Belirli bir üretim sahası içerisinde yetiştirilen, çimlenmesi ve gelişimi sağlanan çim bitkisinden oluşan dokunun uygun şartlara ulaştığında özel makineleri sayesinde kesilerek çim alan tesisi yapılacak alana halı döşer gibi döşenmesi işlemidir.
Hazır çim alınırken aynı bölge şartlarına sahip olması ve uygulayacağımız alana uygun tekstürlerde olması gerekir.
Hazır çim ekme çime göre;
Günü birlik uyguluma tamamlaması sağlar.
Yabani ot ve hastalıktan arındırılmıştır.
Basıma dayanıklı ve daha sağlıklıdır.
Daha sık çim dokusu sağlar.
Mevcut alanla daha sık kaynaşır.
Başlangıç maliyeti yüksek gibi gözüksede daha sonra ki bakım maliyeti düşünüldüğünde daha uygun maliyetli.
Daha az su kullanılır.
Üçüncü yöntem: hidroseeding
Tohumlu ve hazır çim yapılması zor alanlarda; toprak erozyonu vb. Gibi eğimli alanlar için sıkça kullanılan bir yöntem olup hızla tesis edilmesi topraksız ekim olduğu için yine son dönemde dikkat çeken bir çim alan tesisi türüdür.
Bu yöntemde hızlı, uygun maliyetli ve sorunsuz sık dokulu alanlar oluşturulur.