Peyzaj Bakımı


Bir Peyzaj uygulaması akabinde o çalışma ile alakalı işlemler henüz bitmemiştir. Çünkü yapmış olduğumuz çalışma da kullandığımız materyaller genel itibari ile Canlı materyal oldukları için onarlın periyodik ve genel bakımlara ihtiyaçları vardır.
Firmamız da bu hizmetleri ile size yardımcı olmaya çalışmaktadır.

İlaçlama: Gelişen teknoloji değişen dünya ve bu sebeplerle artan çevre kirliliğinden dolayı, çok hassas ve nazik olan bitkiler çok sık hastalık ve zararlılarla karşı karşıya gelmektedirler. Firmamız periyodik ve hastalık lar başlamadan bu duruma zamanında müdahale ederek bahçenizi en az zararla bu durumu atlattırmaktadır.

Budama: Süs Bitkilerinde istediğimiz estetik şekil ve formu oluşturmak.

Bitki sağlığını korumak: Zarar görmüş, kurumuş, hastalık ve zararlılarla bulaşık dallar çıkarılır.

Bitkiye verilen şekli muhafaza etmek. Birbirine girmiş, rüzgârda sürtünen, ince dallar ve fazla kalabalık dallar çıkarılır. Kuruyan çiçek kalıntıları ve oluşan bakla ve kapsüllerin koparılması.Baharda açan soğanlı bitkiler, rhododendron ve leylak bitkilerinin tohum oluşturan kapsülleri kopartılırsa ertesi yıl daha fazla açarlar. Bazı ağaçların meyve ve tohumlarının çiçek değeri vardır (ateş dikeni).

Yaşlı ağaçları gençleştirip tekrar çiçek açmararını sağlamak. Yaşlı dalların kesimi tekrar güçlü sürgünlerin çıkmasını sağlar.
Çiçeklenme ve meyve bağlamayı artırmak. Bitki doğru toprak, doğru pH, ve doğru yere ekilmesine rağmen çiçeklenmiyor ise budama ile tekrar çiçek açar. Çok fazla dallanan bitkilerin kısaltılması yan dal oluşumu ve yeni çiçek tomurcukları oluşumu sağlar. Fazla dallanmadan dolayı ışık alamayan bitkilerin ışık alması sağlanarak yeni çiçekler açar.

Budama Zamanı
Zamanında budama ağacın kesimden zarar görmesini önler, çiçek ve meyve bağlamasına olumsuz etkide bulunmaz.
İlkbaharda çiçek açan çalılar, çiçeklenmeden sonra budanır. Bu şekilde ertesi yıl tekrar çiçek açması için yaz boyu yeni dallar oluştururlar.
Yaz ortalarında o yıl oluşan dallarda çiçek açan ağaçlar erken ilkbaharda yeni sürgünler çıkmadan budanır. Bu ağaçlar meyvelerinin görsel değeri yoksa ve kış soğuklarından etkilenmez ise sonbaharda da budanabilir. Sonbahar budaması ağaçlar yaprağını döktükten sonra dormant döneme girdiğinde yapılır.